معرفی اجزای تشکیل دهنده ماشین چاپ فلکسوگراور

تاریخ ایجاد   1392/06/16 - 09:44  تعدادمشاهده  3741 بازگشت

 

معرفی اجزای تشکیل دهنده ماشین چاپ فلکسوگراور

 

 

    چاپ فلکسو از طریق انتقال  مرکب بر روی کلیشه و سپس بر روی سطح چاپی یا لفاف انجام می شود. اما همه داستان فلکسو در این مختصر خلاصه نمی شود. ماشین چاپ فلکسو هم مانند اغلب ماشین های رول دارای سیستم ها و اجزای مختلفی است. سطح چاپ شونده از باز شدن رول تا جمع شدن آن در معرض تأثیر قسمت های مختلف قرار می گیرد و باید از هفت خوان خشک کن، غلطک های خنک کننده، چشم و دوربین، برش، رول جمع کن و ... بگذرد.

هر یک از اجزای ماشین که توسط سیستم های کنترل دقیق هدایت می شوند، در کیفیت و سرعت عمل چاپ نقش دارند. در ماشین های پیشرفته ترکنترل کننده ها و بردهای الکترونیکی بسیار دقیقی حرکت و کشش مناسب لفاف و همچنین کیفیت مواد افزودنی به مرکب و روی هم خوردن رنگ ها و سایر موارد را کنترل می کنند.

 

۱- قسمت رول بازکن :

 

رول بازکن وسیله ای است برای قرار گرفتن رول چاپ نشده، یا رول سفید لفاف بر روی ماشین چاپ. این رول روی یک محور یا shaft قرار می گیرد. سپس این محور به وسیله هوا باد شده یا با یک پیچ بی سر یا آلن سفت می شود تا رول را در جای خود نگه دارد.

رول بازکن کشیدگی لازم را ایجاد می کند. این کشیدگی مقاومتی است که به رول اعمال می شود تا لفاف را سفت و کشیده نگه دارد و بسته به عرض، ضخامت و نوع لفافی که قرار است چاپ شود، متفاوت است. رول بازکن غالباً دارای دو محور و مکانیزم برای تعویض رول بدون توقف چاپ است. این تغییر رول ها را می توان دستی یا به طور خودکار انجام داد.

 

انواع رول بازکن :

 

در صنعت چاپ فلکسو سه نوع رول بازکن متداول است :

۱- رول بازکن یک حالته    Single Position Unwind

٢- رول بازکن دو حالته دستی Drop Splice Unwind

٣- رول بازکن دو حالته خودکار Flying Splice Unwind(automated splice)

 

 

کنترل کشش رول بازکن :

Unwind Tension Control

 

      میزان کشش وارده بر لفاف خام را در طول مسیر خود از رول تا نورد کشنده ورودی[1] که نزدیک اولین واحد چاپ قرار دارد، تعیین می کند. نورد کشنده نوردی است که در تماس با نوردی دیگر به صورت مدور به دور خود می چرخد. معمولاً یکی از این دو نورد لاستیکی است. نوردهای تماس دستگاه چاپ، برای کشیدن لفاف و کنترل کشش استفاده می شوند. 

در دستگاه های جدید فلکسوگرافی با استفاده از سیستم نورد رقصنده [2] یا نورد تراگذار [3] کشش ثابت نگه داشته می شود. نورد رقصنده وقتی تغییرات جزئی را در کشش حس می کند، به بالا و پائین حرکت می کند. نورد رقصنده این تغییرات را به سیستم ترمز منتقل می کند. نورد تراگذار نیز تغییرات کشش را حس کرده و این تغییرات را به سیستم ترمز منتقل می کند. این نورد در جای خود ثابت می ماند و کشش را مراقبت و کنترل می کند.

 

 

مسیر لفاف پیش از رسیدن به واحد چاپ :

     وقتی لفاف از قسمت کنترل کشش رول بازکن خارج شد، از میان تعدادی نوردهای میانی عبور

می کند. این نوردها در دستگاه چاپ متداول بوده و معمولاً پیچ و تابی در لفاف به وجود نمی آورند. نقش این نوردهای میانی صاف کردن، تداوم بخشیدن یا هدایت کردن و فرستادن لفاف در طول مسیر حرکت خود در دستگاه چاپ است.

 

جرقه زدن رول :

     دستگاه های فلکسوگرافی را می توان به دستگاه اصطلاحاً جرقه زن لفاف [4] مجهز ساخت. این سیستم سطح لفاف را تریتمنت یا قابل چاپ کرده و به آن بار الکتریکی القا می کند تا لفاف بتواند مرکب های چاپ ، لمینیت ها و چسب ها را جذب کند.

 

راهنمای حرکت لبه های رول :

Infeed dege-guide

 

     این راهنما قطعه ای است که معمولاً پیش از ورود لفاف به واحد چاپ قرار می گیرد. هدف از به کارگیری آن، صاف و هموار نگهداشتن لبه لفاف، پیش از ورود به واحد چاپ است.

رایج ترین انواع این راهنما دارای سرحساس( sensing head ) است، که با استفاده از جریان هوا، صاف بودن لبه لفاف را به طور مداوم کنترل می کند.

 

نورد کشنده ورودی :

Infeed nip-roll

 

     وقتی لفاف به واحد چاپ می رسد، بسته به نوع ماشین فلکسو، از میان نورد نورد لاستیکی و نورد فلزی گرداننده یا سیلندر مرکزی فشار عبور می کند. در این نقطه کنترل کشش قسمت رول بازکن خاتمه می یابد. کارکرد نورد تماس، حفظ انطباق چاپ و تثبیت علائم رجیستر است. این کار با حفظ لفاف از سر خوردن و لغزیدن هنگام عبور در قسمت چاپ انجام می شود. در موارد بسیاری کنترلی روی بدنه اصلی شاسی دستگاه چاپ وجود دارد. این کنترل، فشار نورد تماس را تنظیم می کند.

٢- واحد چاپ دستگاه :

Printing unit     بدون در نظر گرفتن نوع ماشین چاپ، هر واحد چاپ شامل قسمت های زیر است:

1نورد مخزن (fountain roll)

2-  نورد اندازه گیری و سنجش میزان مرکب یا نورد آنیلوکس

      )  or Anilox roll ( Ink metering roll

٣-  سیلندر پلیت   (Plate cylinder)

٤-  سیلندر فشار یا چاپ ((Impression cylinder

  نورد مخزن مرکب :  

     نورد مخزن مرکب، عموماً یک نورد پوشیده با لاستیک است؛ لاستیک طبیعی یا مصنوعی. این نورد درون مخزن مرکب رقیق تعبیه شده و مدام در حال چرخش است. وظیفه اصلی آن برداشتن مرکب از مخزن و انتقال آن به نورد اندازه گیری (آنیلوکس) است. نورد مخزن مرکب معمولاً خیلی آهسته تر و کندتر از نورد آنیلوکس حرکت می کند و علت این امر هم، پاک کردن و زدودن مرکب از روی نورد آنیلوکس، توسط نورد مخزن مرکب است. اگر چرخش نورد مخزن و نورد آنیلوکس با سرعت یکسان انجام شود، امکان اندازه گیری یکنواخت مرکب از بین می رود.

این نورد تحت فشارهای تماسی بالایی قرار می گیرد. این فشارها یا توسط سیستم لودینگ (جای گذاری) نورد، یا توسط عمل مکش هیدرولیکی یا مرکب اضافی در نقطه تماس بین نورد مخزن و نورد آنیلوکس، ایجاد می شود. به خاطر این فشارها، طراحی درست نورد مخزن در سیستم دو نوردی بسیار حائز اهمیت است. پاک شدن سطح نورد آنیلوکس که با فشار نورد مخزن ایجاد می شود به عواملی چون سرعت نورد مخزن نسبت به نورد آنیلوکس، لودینگ نورد مخزن مرکب در مقابل نورد آنیلوکس و انحرافات این نوردها که یا با لودینگ رول، عمل مکش هیدرولیکی و یا با ویسکوزیته مرکب ایجاد می شود، بستگی دارد.

 

نورد اندازه گیری مرکب (آنیلوکس) : نوردی فلزی -سرامیک یا کروم سخت- بوده و تمام سطح آن با سلول های ریزی حکاکی شده است (از ٨٠  تا بیش از ١٢٠٠line per inch  ). البته سیلندرهای سرامیکی دارای استحکام بیشتری در دیواره ترام ها و مدت عمری تا ده برابر بیشتر از سیلندرهای با پوشش کرومی هستند. همچنین در مقایسه این دو سیلندر، با در نظر گرفتن ترام های هم شکل و هم اندازه، مشاهده شده است که در سیلندرهای سرامیکی مرکب بیشتری به کلیشه انتقال می یابد. ضمن این که با استفاده از سیلندر سرامیکی، سرعت ماشین را به راحتی می توان افزایش داد.

وظیفه این نورد انتقال لایه ای از مرکب با ضخامت یکنواخت و مشخص به سیلندر پلیت و به سطح کلیشه است.

 

 

 

 

سیستم مرکب رسانی در چاپ فلکسوگرافی

 

۱- سیستم نورد مخزنی یا سیستم سه نوردی:

اگر در هنگام چاپ مرکب زیادی منتقل شود، فضای بین ترام های پلیت مسدود شده و تصویر چاپی لکه لکه می شود. اگر مقدار کمی از مرکب منتقل شود طولی نمی کشد که پلیت چاپ کاملاً ink up شده و تصویر چاپی معیوب می شود.

٢- سیستم مرکب رسانی دکتر بلید:

تیغه دکتر بلید عموماً از جنس استیل می باشد.این تیغه روی جعبه مستطیل شکلی نصب شده که دو سر این جعبه توسط دو پوشش لاستیکی انعطاف پذیر بسته شده است. تیغه دکتر بلید به شکلی روی سیلندر ترام قرار می گیرد که در محل تماس تیغه با سیلندر، تانژانت زاویه آن درجه باشد. سیستم دکتر بلید در تنظیم مقدار مرکبی که از سیلندر ترام به سیلندر کلیشه منتقل می شود و همچنین در افزایش سرعت ماشین نقش مهم و قابل توجهی دارد.

دو سیستم متفاوت دکتر بلید برای صنعت فلکسو وجود دارد:

 

۱-٢ سیستم تیغه دکتر بلید با زاویه معکوس :

Reverse-Angle Blade System       

      این تیغه به صورت معکوس نسبت به مسیر چرخش نورد آنیلوکس قرار می گیرد. در این روش مرکب به جای پاک شدن یا خشک شدن توسط سایش، از سطح نورد آنیلوکس بریده می شود. از آن جایی که مسیر چرخش نورد آنیلوکس طوری است که تمایل به هل دادن تیغه دارد، بنابراین نگه داشتن تیغه در جای خودش کار دشواری است. البته باید توجه داشت که تیغه خیلی محکم بسته نشود. بلکه تیغه باید طوری در محل مورد نظر نگه داشته شود که بتواند به راحتی به سمت داخل و خارج نوسان داشته باشد و یا به عبارت دیگر تاب بخورد. تیغه باید طوری تنظیم شود که بتواند نورد آنیلوکس را با حداقل میزان فشار تمیز کند. دلیل دیگر این امر این است که، تیغه این امکان را پیدا کند که در اثر گرمای به وجود آمده، منبسط شود و در نتیجه مانع از بروز خم شدن و کمانه کردن تیغه[5] در حین فرآیند چاپ شود.

نگهدارنده[6] تیغه دکتر بلید معمولاً در یک زاویه ٣٠ تا ٣٥ درجه از خط مماس با نورد آنیلوکس طراحی می شود. قبل از این که تیغه در نگهدارنه خود نصب شود، باید بررسی های لازم انجام شود تا هیچ گونه شکستگی یا شکاف در لبه های تیغه وجود نداشته باشد. این امر می تواند به سهولت و با کشیدن ناخن روی لبه تیغه انجام شود. یک برآمدگی یا شکاف کوچک روی لبه می تواند موجب انحراف تیغه و در نتیجه فشار زیاد به نورد آنیلوکس شود. اگر لبه تیغه ناهموار ویا زبر باشد، می بایست قبل از نصب توسط پارچه زبر و دارای ریز ساینده، صاف و تیز شود.

متریال هایی که معمولاً برای ساخت تیغه دکتر بلید استفاده می شوند، عبارتند از:

پلی استر، فولاد فنری (دارای حالت ارتجاعی) آبی ، فولاد فنری ضد زنگ

امروزه بیشتر از تیغه دکتر بلید پلی استر استفاده می شود.

 

 

 

٢-٢ سیستم تیغه دکتر بلید محفظه ای :

Chambered Doctor Blade System       

 

    در این سیستم مرکب رسانی، مرکب جهت کنترل و حفظ ویژگی های فیزیکی و شیمیایی لازم در یک سیکل بسته بدون تماس با هوا در حال گردش است و پس از ورود به محفظه یا اتاقک متصل به سیلندر آنیلوکس، در تماس با آن قرار می گیرد. در بالا و پائین این سیلندر تیغه های داکتربلید تعبیه شده که اضافی مرکب را با فشاری که روی سیلندر وارد می کنند به درون اتاقک می ریزند. اتاقک دکتر بلید علاوه بر ارتقای کیفی مرکب رسانی به پلیت فلکسو، به واسطه سیکل بسته خود از انتشار گازها و بخارات ساطع از مرکب در هوای آزاد کارگاه می کاهد.

 

 

 

 

سیلندر فشار :

Impression cylinder

     سیلندر فشار، استوانه ای است فلزی که گاهی آن را غلتک فشار می نامند. در حالیکه رول چاپ شونده از روی این سیلندر عبور می کند، مرکب از کلیشه چاپ به لفاف منتقل می شود. سیلندر فشار حرکت بسیار یکنواخت و هماهنگی دارد که موجب می شود مرکب یکدستی از سیلندر کلیشه به لفاف انتقال یابد. سرعت سیلندر چاپ باید با سرعت چرخش سیلندر پلیت برابر باشد، در غیر این صورت چاپ دارای لک و هال در اطراف تصویر می شود و عمر پلیت نیز کاهش می یابد. سطح چاپ شونده از بین تصویر برجسته کلیشه و سیلندر فشار عبور می کند.

سیستم خشک کن :

Drying System

هدف اصلی بیشتر سیستم های خشک کن، فراهم کردن شرایطی برای افزایش سرعت تبخیر است. که این شرایط ابتدا با حرارت دادن به حلال ها و سپس رساندن مستمر منبعی از هوای خنک بدون حلال، به سطح مرکب به خاطر جذب حلال های درحال تبخیر، فراهم می شود. هوای آغشته شده به حلال نیز به وسیله مجرای جداگانه ای تخلیه می گردد. هنگام به کارگیری این نوع خشک کن ها، تنظیم توازن متناسب جریان هوای ورودی و تخلیه شده حائز اهمیت است.

 

خشک کن های میانی :

Between Color Dryer

 

     خشک کن میانی یک بخش مهم و اساسی در سیستم خشک کن دستگاه چاپ فلکسو به شمار می آید. سرعت ماشین چاپ مستقیماً به قابلیت های واحدهای خشک کن میانی وابسته است. این خشک کن ها هر رنگ مرکب را پی در پی پیش از آن که به ایستگاه چاپ بعدی برسد به طور جزئی خشک می کنند. این کار سبب می شود مرکب بعدی به نحو صحیح بر روی مرکب قبلی چاپ شود. چنانچه رنگ مرکبی پیش از آن که رنگ بعدی روی آن بخورد خشک نشود باعث روی هم خوردن ضعیف و کثیف رنگ ها می شود.

در بیشتر ماشین ها ١٠ تا ٣٥ اینچ فضا مابین واحدهای چاپ وجود دارد. در سرعت های بالای ٥٠٠feet/min، رول چاپ شده تنها برای چند دهم ثانیه تحت گرمای هود خشک کن قرار می گیرد، بنابراین لازم که خشک کن ها به نحوی مؤثر و کارآمد، عمل کنند.

پس از فرآیند خشک شدن و تبخیر هوا باید به طور کامل از طریق مجراهای خروجی تخلیه شود،  چون اگر این هوای  گرم از واحد خشک کن به واحد چاپ منتقل شود مشکلاتی را برای پلیت های چاپی ایجاد می کند.

 

 

تونل خشک کن نهایی :

Final oven dryer

    طول تونل خشک کن نهایی، توسط تعداد خروجی های لازم برای خروج حلال های باقی مانده تعیین می شود. به طور رایج  بین٦ تا۱٠ خروجی خشک کن استفاده می شود. در این قسمت تمامی حلال باقی مانده بر سطح متریال چاپ شده تبخیر می شود.

 

منابع انرژی:

Source of energy

چهار منبع اصلی انرژی برای تولید هوای گرم در خشک کن ها وجود دارد:

۱- مشعل های گازسوز (Gas faired burners) : گازطبیعی (natural gas)

 گاز پروپن (propane gas)، گاز مصنوعی (manufactured gas)، گاز بوتان (butane gas )

 ٢- بخار ( steam)

٣- برق (electric-indirect)

 ٤-  نفت (oil) :  direct fired (تولید حرارت با استفاده از سوزاندن نفت)

 Indirect fired                          (تولید حرارت با استفاده از گردش نفت داغ) 

 

علاوه بر این چهار منبع گرمایی، دو نوع منبع گرمایی دیگر هم برای خشک کن ها وجود دارد:

٥- اشعه مادون قرمز (infgera-red)

٦- اشعه ماورا بنفش (ultra-violet )                                                                                                                        

٥- خشک کن مادون قرمز :

     داخل این نوع خشک کن، چراغ های مادن قرمز به کار رفته که مولد حرارت است، هوا به روی این چراغ ها دمیده می شود تا هوای گرم شده را به جریان و گردش انداخته و به روی لفاف بدمد.

 

٦- خشک کن ماورا بنفش :

    پوشش های ماورابنفش لفاف چاپی را تقویت و محافظت می کند. این نوع خشک کن مرکب را برای بهبود بخشیدن و سفت و محکم کردن مایع ماورا بنفشی که به لفاف زده شده به کار می برد.

نورد های خنک کننده :

Cooling roll

 

     وقتی لفاف از خشک کن خارج شد، ممکن است در اثر گرما نرم شده و منبسط شود. بنابراین میزان دمای رول باید به دقت کنترل شود. این امر استفاده از نوردهای خنک کننده را ایجاب می کند. این بخش از نظر موقعیت، بین آخرین خشک کن و رول جمع کن قرار دارد. رول پس از عبور از خشک کن، از روی نوردهای خنک کننده ای که آب سرد درون آن ها جریان دارد عبور می کند و خنک می شود. در واقع انتقال گرما از سطح متریال به سطح نورد از طریق رسانایی و انتقال گرما از جداره نورد خنک کننده به مایع سرد کننده داخل آن از طریق همرفت صورت می پذیرد.

این بخش از دستگاه چاپ سه هدف را تأمین می کند:

- با به گردش درآوردن آب سرد در داخل نوردهای خنک کننده، دمای لفاف را به درجه حرارت عادی باز می گرداند. این عمل سبب می شود لفاف هنگام پیچیدن در قسمت رول جمع کن روی یکدیگر نچسبد.

- نقطه مطلوب کنترل کششی را پدید می آورد که حالت لفاف را در مسیر عبوری داخل خشک کن هوایی هموار و یکنواخت نگه می دارد.

- هنگام چاپ لفاف های بسیار منعطف و نازک، که احتمال کش آمدن آن ها بالاست، این بخش به کنترل اندازه محصول نهایی کمک می کند.

 

چشم کنترل کننده حرکت رول باز شده :

     درست وقتی لفاف از بخش نورد های خنک کننده عبور کرد، کار بررسی آن با دوربین شروع می شود. در دستگاه های چاپ فلکسو سه نوع ابزار مشاهده لفاف وجود دارد :

تابش پیاپی نور  Strobe Light  

چشم آیینه ای Web Viewer

ویدئوی دوربین دار Camera Generated Video

 

 تابش ناگهانی نور :

در این روش ابزاری با تابش نور شدید ناگهانی وجود دارد که در فواصل گوناگون فلاش می زند. هنگامی که دفعات فلاش زدن آن با سرعت  دستگاه تنظیم شود، این تابش نور یک تصویر چاپ شده را مجزا می کند و به این ترتیب می توان آن را حین کار دستگاه بررسی کرد.

 

چشم آیینه ای :

    این مشاهده گر از آینه های دواری تشکیل یافته که با سرعت دستگاه چاپ تنظیم شده است. این واحد به نحوی در مسیر حرکت لفاف قرار گرفته است که با دفعات تکرار چاپ یا تعداد دور سیلندر کلیشه مطابقت دارد. هنگامی که سرعت آینه های دوار به درستی تنظیم شود، تصویر چاپی ساکن و غیر متحرک دیده می شود و ماشین چی می تواند به آسانی آن را بررسی کند.

 

 

ویدئوی دوربین دار:

     کارکرد دستگاه مشاهده گر مجهز به ویدئوی دوربین دار به این ترتیب است که، در مشاهده لفاف، تصاویر را از دوربین یه یک مانیتور ویدئو منتقل می کند. با دکمه های کنترل روی مانیتور می توان قسمت چاپی مشخصی از لفاف را انتخاب کرد. وقتی دوربین را روی آن قسمت تنظیم قفل کنیم، می توان بزرگ نمایی تصویر را افزایش داد تا کیفیت چاپ را به دقت بررسی کرد. تصویر مانیتور بسیار واضح است. از این رو امکان پی بردن به نقص های جزئی که با دیگر تجهیزات نمی توان آن ها را دید ، پدید آمده است.

 

 

 

رول جمع کن :

Rewinder

 

در صنعت چاپ فلکسوگرافی دو نوع رول جمع کن وجود دارد:

رول جمع کن سطح گرد     (surface rewind)

رول جمع کن شفت گرد     (center rewinde)

 

 

 

 

 

۱- رول جمع کن سطح گرد :

surface rewind     

     این نوع از رول جمع کن ها با استفاده از یک نورد متحرک و ایجاد تماس با رول چاپ شده، موجب چرخش رول می شوند. یکی از مزیت های اصلی رول جمع کن surface قابلیت جمع کردن رول های کاغذی با ضخامت های مختلف، به طور یکنواخت و متراکم است. همچنین نیروی مصرفی این سیستم بسیار کمتر از نیروی مورد نیاز در سیستم رول جمع کن مرکزی است.

این رول جمع کن دارای دو نوع مختلف است :

رول جمع کن دوسیلندری (double drum rewinder)

رول جمع کن تک سیلندری (single drum rewinder)

 

 

 

 

 

 

۱-۱  رول جمع کن دو سیلندری :

double drum rewinder          

    رایج ترین نوع این رول جمع کن ها، رول جمع کن دو نوردی است. در واقع این سیستم از دو نورد با قطرهای یکسان برای جمع کردن رول چاپی استفاده می کند. این رول جمع کن معمولاً برای تنظیم کشش با یک سرعت متغیر می چرخد. معمولاً نورد اول با سرعتی کمتر از نورد دوم می چرخد. چون این اختلاف سرعت بین آن ها موجب می شود که رول چاپی به صورت سفت و محکم بسته شود. این نوردها همچنین می توانند به صورت شیاردار باشند، تا میزان چروک شدن رول کاهش یافته و سختی و استحکام رول جمع شده افزایش یابد.

در سیستم رول جمع کن دو نوردی می توان از یک نورد سوار (rider ) هم استفاده کرد. این نورد در بالای رولی که باید جمع شود، قرار می گیرد، نصب آن هم به صورت هیدرولیکی یا پنوماتیکی است. وظیفه این نورد، افزایش فشار تماسی بین رول و نورد رول جمع کن است. فشار این نورد باید به تدریج در طول چرخش رول جمع کن کمتر شود تا  فشار تماسی که بین رول و نورد رول جمع کن ایجاد می شود، یکنواخت تر شود. مقدار این فشار نیز به عرض، ضخامت و نوع لفاف بستگی دارد. همچنین باید رول چاپ شده را در حین جمع شدن و افزایش قطر آن، تنظیم و هم ترازنگاه دارد.

٢-۱ رول جمع کن تک سیلندری :

single drum rewinder    

    این رول جمع کن از لحاظ اصول کار شبیه به رول جمع کن دو سیلندری است. با این تفاوت که تنها از یک درام برای چرخاندن استفاده می کند. این سیستم نیز دارای سرعت های متغیر برای تنظیم کشش رول می باشد.

رولی که باید جمع شود به صورت افقی حرکت می کند. برای حفظ فشار تنظیم شده بین رول و نورد رول جمع کن، از فشار هیدرولیکی یا پنوماتیکی استفاده می شود. میزان این فشار می تواند برای ایجاد رول هایی با سختی و تراکم متفاوت، متغیر باشد.

نکته ای که در مورد این سیستم وجود دارد این است که باید به خاطر انحراف شفت، از رول هایی با عرض کم استفاده کرد. یعنی حداقل عرض رول باید٨٠ درصد ماکزیمم عرض نورد باشد. از این سیستم بیشتر برای جمع کردن متریال هایی استفاده می شود که ثبات و استحکام لازم را دارند، سطح لغزنده ای ندارند و به راحتی هم کش نمی آیند و در مقابل خراش و ساییدگی مقاومند.

 

٢- رول جمع کن شفت گرد :

Center rewinder

     رول جمع کن شفت گرد حرکت خود را از محور یا شفت مرکزی می گیرد. واحدهای رول جمع کن شفت گرد دارای دونوع مختلف هستند :

بدون شفت (shaftless)

شفت مرکزی (core shaft)

 

۱-٢ رول جمع کن شفت گرد با شفت مرکزی :

   رایج ترین نوع آن که در ماشین های فلکسوگرافی استفاده می شود، رول جمع کن شفت مرکزی است.

این مدل از رول جمع کن هم خود دارای دو نوع مختلف است:

 

 رول جمع کن شفت مرکزی تک حالته

رول جمع کن شفت مرکزی  flying splice

 

۱-۱-٢ رول جمع کن شفت مرکزی تک حالته

در شکل ٤٨ یک رول جمع کن شفت مرکزی تک حالته نشان داده شده است.

در این یونیت یک شفت مرکزی در بدنه ماشین نصب شده، که توسط یک درایو الکتریکی یا مکانیکی و یا هیدرولیکی می چرخد. این درایو قابلیت تنظیم سرعت، برای تغییر سفتی رول پیچیده شده را  داراست. در این نوع رول جمع کن برای تعویض رول، دستگاه باید متوقف شود.

٢-۱-٢ رول جمع کن شفت مرکزی flying splice

   نوع دیگری از رول جمع کن های شفت مرکزی، رول جمع کن flying splice است. اصول کار این رول جمع کن شبیه به رول جمع کن تک حالته است، با این تفاوت که در این مدل دو شفت مرکزی روی یک turret نصب می شود.

معمولاً سرعت هر شفت از طریق یک کلاچ لغزشی (slip clutch) و یا درایو مستقیم و جداگانه، تنظیم و کنترل می شود. امروزه یونیت های flying splice شفت مرکزی، رایج ترین شکل رول جمع کن ها هستند، به خصوص در فرآیند چاپ فیلم های قابل انبساط و متریال های بسته بندی.

نورد سوار، علاوه بر رول جمع کن های دو نوردی در رول جمع کن های flying splice و رول جمع کن های تک سیلندری هم وجود دارند. وظیفه این نورد کمک به جلوگیری از ورود هوا به داخل لایه های متریال جمع شده و بروز مشکل تلسکوپی شدن در آن و ایجاد رول جمع شده یکنواخت و محکم است.

امروزه رول جمع کن های flying splice به نوردهای سوار ثانویه یا follower مجهز می شوند. این نوردها در مقابل نوردهای رول جمع کن و نوردهای اتصال دهنده قرار می گیرند. وقتی بازوهای رول جمع کن برای اتصال رول ها می چرخد، نورد سوار اولیه، تماس را با رولی که در مرحله پایانی جمع شدن است قطع می کند. نورد دوم به چرخش در مقابل این نورد ادامه می دهد، تا از باقی ماندن هوا در بین لایه های رول و تلسکوپی شدن آن جلوگیری شود.

باید سرعت شفت نورد نهایی را در حالی که رول چاپی به دور آن پیچیده شده و قطرش افزایش می یابد، تنظیم شود. علت این امر حفظ ثبات رول در حین کار دستگاه چاپ است. هر چه فشار میله جمع کننده لفاف بیشتر باشد، سرعت سطح رول را کاهش داده، باعث نرم تر پیچیده شدن آن می گردد. این نرم پیچیده شدن لفاف، ویژگی مهمی است زیرا در رول های سفت که به سختی پیچیده شده اند، نواحی چاپ شده و مرکبی شده آن ورم کرده و باعث گیر کردن لایه های لفاف به یکدیگر می شود. اگر این وضع پیش بیاید، ممکن است نتوان رول لفاف را به آسانی باز کرد.

 

 

 

قسمت برش :

Slitter Section

 

     لفاف پس از واحد گردگیری از یک سلسله نوردهای میانی عبور می کند. سپس از قسمت راهنمای لبه رول جمع کن گذشته وارد قسمت برش رول به رول یا ورقی می شود. راهنمای لبه را می توان در نقاط گوناگون این قسمت از دستگاه قرار داد. نقش راهنمای لبه رول این است که پیش از رسیدن لفاف به تیغه های برش، حرکت آن را درراستای ثابتی حفظ و امتداد می دهد.

بسیاری از دستگاه های فلکسوگرافی، می توانند از یک رول عریض مادر با انجام هم زمان چند برش، چندین رول باریک به دست دهند. به این ترتیب با وجود قسمت برش می توان لفاف نهایی را با عرض های صحیح و دلخواه تأمین کرد.

رول هایی از جنس کاغذ، معمولاً با چرخ های خط زن مدور[7] برش می شوند. این چرخ ها کاغذ برش شده را به دور رول دیگری به نام  Anvill Roll می پیچاند. رول هایی از جنس فیلم ها نیز معمولاً با تیغ های غیر متحرک و ثابت برش می شوند. هر دو ساز و کار برش، مستلزم برش بسیار تیز هستند تا بتوان لبه های لفاف را هموار و صاف درآورد.[1] Infeed nip roll

[2] Dancer roll system

[3] Transducer roll

[4] In-line treater

[5] Buckling

[6] Holder

پایان


نظرات در مورد:معرفی اجزای تشکیل دهنده ماشین چاپ فلکسوگراور

نام شما:
نظر شما:
افزودن نظر

دانلود ها: برای دریافت و مشاهده اطلاعات زیر روی سرتیتر ها کلیک کنید

آشنایی با چاپ فلکسو

تحقیقی ازچاپ فلکسو با فرمت پاورپوینت

معرفی انواع دستگاه های چاپ فلکسوگرافی

   

 

 

 

 

 

 

   
            
 
روزنامه رسمی کشور